Archiv 2012: Rozhovor s Martinem Komárkem, novým šéftrenérem mládeže

05. 09. 2012 | Petr Korbel | Mládež - Pokračující rozvoj svítkovské mládeže, nárůst počtu hráčů, trenérů i obsazovaných kategorií si vyžádal další důležitý organizační krok. Tím je zřízení postu šéftrenéra mládeže, jehož se ujal Martin Komárek. Konkrétní náplň jeho budoucí činnosti nám přiblíží první rozhovor:

Všeobecně je známa Vaše činnost v komisi mládeže, u reprezentačního výběru U14 a další bývalé či současné aktivity. Co Vás vedlo k přijetí této další hokejbalové výzvy?

 

Jednání o mém působení ve Svítkově se vedla delší dobu, nejpodstatnější pro mé rozhodování byl zájem, chuť a odhodlání, ze strany vedení klubu, posunout oddíl při práci s mládeží novým směrem.

 

Proč právě Svítkov?

 

Jelikož bydlím, pracuji v Pardubicích, ale musím v rámci rozšiřování svého vzdělání cestovat po České republice, tak možnost trenérského působení v Pardubicích bez nutnosti dojíždění, byla pro mne velmi zajímavá.

 

Co by se dalo Svítkovu vytknout nebo za co by naopak mohl být pochválen?

 

S předností je na prvním místě asi hlavní priorita pracovat s mládeží, chuť členů oddílu dobrovolně rozvíjet klub, obětavá práce trenérů a vedoucích ve svém volném čase. Kde hledat rezervy? Jednoznačně v přístupu k úklidu, údržbě, využití a rozvoji hokejbalového stánku a jeho zázemí.

 

Seznamte nás prosím v kostce s tím, co funkce šéftrenéra obnáší a co od ní může řadový hráč či trenér očekávat?

Funkce obnáší podílet se na rozvoji, potenciálu a trenérské erudovanosti všech trenérů klubu formou setkání a schůzek, které již probíhají, dále pravidelně se účastnit tréninků nižších kategorií, zaskakovat za trenéry v případě jejich absencí. Šéftrenér krom jiného přináší do tréninkového procesu nové postřehy a trendy, rozhoduje o postupech hráčů do vyšších kategorií a je tvůrcem systematiky dlouhodobé přípravy mládeže klubu. Z celkového pohledu jde o týmovou práci, při jejíž realizaci jsme si stanovili postupné cíle, jak v dílčích krocích jednotlivé body plnit.

 

Pokud bychom dosáhli ve výchově mládeže ideálního stavu, jak by podle Vás vypadal?

 

Propracovaná systematika náboru dětí od útlého věku, plně navazující na kategoriální přípravu mající provázanou kostru při osvojování a nácviku dovedností tak, aby přechody hráčů např. z mladších žáčků do starších činili, jak trenérům, tak hráčům minimum problémů. Tedy hráči plynule navazují na svou předcházející přípravu, trenéři jsou plně srozuměni s tím, jakým činnostem se již hráči věnovali a jakým se mají věnovat více v letech následujících.

 

Již proběhlo druhé setkání s trenéry a chystá se třetí. Co bylo a bude jejich náplní, jak často budou probíhat?

Krom cílů v podobě seznámení se s týmem trenérů, bylo hlavním tématem setkání představení cílů a úkolů pro nadcházející soutěžní ročník, včetně krátké ukázky a videoprezentace se zaměřením na formy tréninku herní rychlosti a střelby.

 

Fakt, že jste se stal zároveň i trenérem mladšího dorostu s funkcí šéftrenéra mládeže úzce souvisí. Vysvětlete nám, prosím, proč?

 

Souvislostí s uvedenými posty je celá řada. Tím nejzásadnějším je asi skutečnost, že tým dorostu by měl být jakousi vlajkovou lodí změn a inovací pro nadcházející období.

 

Zůstaneme-li chvíli u mladšího dorostu, jaké jsou Vaše první dojmy z právě převzatého týmu?

 

S hráči jsem měl možnost se seznámit již v květnu, mnoho jmen znám z minulosti. Těším se na konstruktivní spolupráci se všemi.


Jste již schopen odhadnout jeho možnosti pro následující sezónu?

 

Upřímně řečeno si žádné výsledkové cíle neklademe. Jelikož přístup kluků v přípravě je pozitivní, tak vnitřně věřím, že za svou práci budou odměněni dobrými výsledky. Záleží ovšem na přístupu a obětavosti nás všech.

 

Asistenta Vám bude dělat další nová tvář, která toho má již dost za sebou, Martin Bláha. Jak si představujete rozdělení rolí?

 

Obsah a forma přípravy dorostu se rodí v mé hlavě, s Martinem Bláhou řešíme způsoby konkrétní realizace a rozdělení úkolů během tréninku.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí ve Vaší budoucí práci a pevné nervy.