Historie

V průběhu osmdesátých let si čtyři svítkovští kamarádi Petr Jílek, Petr Pavlovec, Michal Mareda a Vladimír Bidlo chodívali zahrát na antukové hřiště s hokejkami a míčkem na ručně vytvořené dřevěné branky pokryté dekami. Postupem času se začali střetávat se stejnými nadšenci z různých koutů Pardubic např. ze Slovan, Závod Míru a dalších koutů města.

Pouliční zápasy přerostly v každoroční „ligové“ boje. Zápasy se nakonec přesunuly za mantinely školního hřiště ZŠ Svítkov, kde bylo první betonové hřiště ohraničené dřevěnými mantinely v Pardubicích. Hřiště tehdy mělo ještě tvar obdélníku. Úroveň se rok od roku zvedala. Proto se tito výše uvedení šestnáctiletí chlapci na sklonku roku 1990 rozhodli, že spojí síly všech oddílů z Pardubic a za přispění otce jedno z nich, pana Pavlovce st., zaslali žádost na hokejbalový svaz do Prahy o registraci oddílu s názvem Svítkov Stars Pardubice.

V této době byly hodně populární názvy klubů z NHL. Název STARS vznikl z názvu známého hokejového klubu NHL (Minnesota North Stars, nyní Dallas Stars). Tehdejší hráči si řekli, že třeba jednou „zazáří“, tak proč nezvolit název Svítkovské hvězdy (anglický překlad STARS).

V prosinci přišlo oficiální potvrzení ze svazu, že oddíl Svítkov Stars Pardubice byl řádně zaregistrován a hned v květnu 1991 se může zúčastnit Mistrovství České republiky dorostu v Ústí nad Labem. Zde ve společnosti hvězdných týmů, v čele s ústeckým hokejistou a pozdějším olympijským vítězem Janem Čalounem, ostudu neudělali a po pouhých třech přípravných zápasech, které před MČR měli, skončili na 5. místě.

Tento výsledek dodal klukům obrovskou motivaci se zlepšovat a soupeřit s těmi nejlepšími. V září 1991 již naskočili do 3. ligy, odkud hned postoupili a vrcholem roku 1992 bylo další MČR dorostu v Jihlavě, kde jim zisk titulu mistra republiky utekl ve finále se Zlínem v posledních pěti minutách. V hlavách svítkovského týmu se již začala rodit myšlenka možnosti postupu do mužské extraligy, pro který udělali vše včetně toho, že do mužstva nalákali hokejové ikony Dušana Salfického, Jiřího Malinského či Richarda Krále.

Byl to jen sen, který se nakonec stal v roce 1995 skutečností a Svítkov si dvě sezóny zahrál nejvyšší hokejbalovou soutěž. V roce 1996 se navíc mohl radovat z vítězství v Českém poháru. Postupně se klub začal rozrůstat a započal výchovu své mládeže, která v devadesátých letech získávala jednu republikovou medaili za druhou. Svítkovský hokejbal byl již nesmazatelně zapsán na hokejbalové mapě.

Od sestupu s extraligy hraje svítkovský A tým druhou nejvyšší soutěž, ale výchova mládeže pomalu upadá až ve druhé polovině prvního desetiletí 21. století téměř zaniká. Poté ale přichází její restart a opětný rychlý rozvoj, který přináší nové úspěchy i v podobě několika mistrovských titulů a reprezentačních účastí. V roce 2010 vzniká i tým žen. V současné době staví Stars do soutěží dva mužské týmy, jeden ženský, jeden dorostenecký, dva žákovské a tři přípravkové.