Start extraligy mladšího a NHbL staršího dorostu Svítkova

Dorost (Martin Bláha) - O uplynulých víkendech začali soutěže obou dorostů. Nyní přinášíme souhrnný článek o tom, co se událo.

V sobotu 8. 9. 2013 v 10:00 hodin odstartoval na našem hřišti svou sezónu mladší dorost. V prvním kole měl hned soupeře z nejsilnějších a to SK TOPTRANS JIHLAVA, který v minulé sezóně obsadil osmou příčku. Jihlava sice dorazila v devíti hráčích do pole a jedním gólmanem, což však na kvalitě jejich týmu v žádném případě nic neubíralo. V brance měli vynikajícího brankáře Filipa Kocha a i ostatní posty se blýskaly zvučnými jmény. Hráči, jako jsou Filip Emmer a Jaroslav Růžička jsou vždy předzvěstí velké hokejbalové podívané. Náš trenér Martin Komárek měl pro toto utkání k dispozici 18 hráčů a jednoho gólmana a to Petra Kratochvíla. Vzhledem k tomu, že jsem tomuto utkání nebyl osobně přítomen, sdělím jen prostá fakta. Naši hráči dobře plnili pokyny svého coacha a zodpovědně přistupovali k soupeři i k utkání jako takovému. Když už se hráčům soupeře podařilo dostat k ohrožení naší branky, zamezil změně skóre výtečně chytající Kratochvíl. První perioda byla střelecky velmi vyrovnaná (13:12), ale gól se ani jednomu týmu vstřelit nepodařilo. Ve druhé části hry jsme měli mírně střelecky navrch (13:9) a jedna z akcí se naštěstí pro nás ujala. To, když se v čase 26:01 z po za branky nádherně prosadil Jakub Král, který drze zasunul balónek mezi Kochovu tyč a jeho levý beton. Stav 1:0 byl pro naše barvy příznivý. Soupeři se již do přestávky srovnat nepodařilo a tak jsme měli před sebou nelehký úkol. Dokázat 15 minut bránit stav jedna nula proti silnému soupeři, jakým Jihlava bezesporu je, by byl nadlidský výkon. Proto pokyny coacha zněly jasně. Dál zodpovědně přistupovat ke hře a pozorně bránit pokusy soupeře a pokusit se vstřelit další branku, která by nás trochu uklidnila. Bohužel tomu tak nebylo. Naši hráči, kteří za sebou mají neskutečně těžkou letní přípravu a herně jsou připraveni čelit jakémukoliv týmu v soutěži, se bohužel se svým vedením nebyli schopni vyrovnat psychicky. Zbytečnými fauly jsme nabízeli soupeři možnost zavírat nás na dlouho v našem obranném pásmu a vysílat na Kratochvíla jednu střelu za druhou. V poslední části hry jsme nabídli soupeřům celkem pět přesilových her, z toho jedenkrát 5 proti 3. Zásluhou dobře sehraných oslabení a výtečně chytajícího „Kráti“ jsme však neinkasovali a dovedli jsme utkání k vítěznému konci. Pravdou je, že Jihlava měla několik velmi nebezpečných situací, kdy již byl Kratochvíl překonán. Ale štěstíčko se v těchto momentech přiklonilo na naší stranu. Buď zastoupil Kratochvíla obránce, nebo zamezili vstřelení branky jeho dobře postavené tyče. Vítězství jedna nula bylo pro nás velmi cenné, protože v sobotu se Jihlava rozešla s Pardubickou Alfou po nájezdech a body se tak dělily. Nám se naopak podařilo ubojovat všechny tři body pro sebe, což by mohlo mít v konečném účtování soutěže nemalý vliv na umístění.

Slovo závěrem: Velká pochvala patří celému týmu za předváděnou hru v prvních dvou třetinách. Za to, jak zodpovědně přistupovali jako jednotlivci i jako tým ke své hře. Kratochvíl v brance chvílemi čaroval a i díky svým dobře postaveným tyčím vychytal svou první nulu v dresu Stars. I on si zasluhuje velkou pochvalu. Za poslední část hry by celý tým měl velmi zpytovat své svědomí. Vést nad silným soupeřem o jednu branku a nedokázat si své vedení v poklidu pohlídat je trestuhodné. Dopouštět se v této fázi hry zbytečných faulů a ohrožovat tak výsledek utkání je věc, která by se týmu hrajícímu extraligu MD stávat neměla. Věřme, že si naši borci vezmou z této zkušenosti poučení do dalších kol.

TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice vs. SK Toptrans Jihlava 1 : 0

Po třetinách: 0:0, 1:0, 0:0

Vylučení : 6:3  přesilovky 2:5

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V sobotu 14. 9. 2013 odstartoval svůj vstup do letošní sezóny i náš starší dorost, hrající v této sezóně NHbL staršího dorostu na Moravě. Soupeřem mu byl tým SHC Opava, který v sezóně minulé tuto soutěž vyhrál. Tato soutěž se hraje stejně, jako soutěž starších žáků na 3x12 minut s tresty 1,3 a 6 minut a každý tým sehraje v jednom hracím dni dvě utkání se stejným soupeřem. V krásném hokejbalové stánku, kterým Opava disponuje nás přivítalo deštivé počasí plocha byla velmi kluzká a tvořili se na ní nemalé kaluže, což však bylo pro oba soupeře stejné. Začali jsme velmi aktivně, což vedlo k podražení našeho hráče soupeřem a tak se nám hned v začátku utkání naskytla výhoda minutové přesilové hry. Tu se nám po přihrávce Votavy povedlo zúročit kapitánem Pitthardem a v čase 0:33 jsme se tak ujali vedení 1:0. Když jsme měli balónek na hokejkách, byli jsme soupeři velice nebezpeční. Byli jsme schopni usazovat se v útočné třetině, avšak malá střelecká potence našich hráčů bohužel nevedla k navýšení skóre v náš prospěch. Naopak Opavě se podařilo vstřelit branku a srovnat stav na 1:1 a tak se po necelých třech minutách hry začínalo opět od začátku. Soupeř byl střelecky daleko výkonnější, ale Martin Chmelík, startující v Dresu Stars na ss z konkurenčního Autoskla předváděl ve své svatyni doslova divy. Snažili jsme se své svěřence vyburcovat k vyšší aktivitě a pokusit se vstřelit vedoucí gól jestě do konce třetiny. Podařilo se, když po krásných přihrávkách Pittharda a Modrého umístil míček za Otopkova záda Král. V prostřední části hry jsme měli mnoho příležitostí ke zvýšení svého hubeného vedení. Naši borci však chtěli skórovat do prázdné branky a místo toho, aby se snažili brankáře Opavy zasypat spoustou střel, dělali nesmyslné kličky a zbytečně si rovnali balónek tak dlouho, až o něj vždy přišli. Opava hrála přesný opak a vždy, když se dostala na útočnou polovinu hřiště, tak střílela ze všech pozic. Tato snaha se jim podařila zúročit a v čase 19:22 využila přesilovou hru a vstřelila Sukeníkem vyrovnávací branku. Hecovali jsme své hráče, seč to jen šlo. Úspěch se dostavil, když ve 23 minutě po individuální akci překlopil pomyslné váhy tohoto utkání na naší stranu dnes výtečně hrající Král. Třetí třetina již branku nepřinesla a tak jsme na Opavském stadionu získali první tři body.

Slovo závěrem: Nebylo to z naší strany špatně odehrané utkání. Výsledek hovoří pro nás, ovšem střelecká impotence našich borců by pro nás měla být velkým varováním. Zvítězili jsme sice 3:2, ale soupeř nás bez problémů přestřílel a to v poměru 43:24. Za to, že jsme v tomto utkání zvítězili, mohou hráči děkovat hlavně bezchybně chytajícímu Chmelíkovi.

SHC Opava vs. TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice  2 : 3

Po třetinách: 1:2, 1:1, 0:0

Střely na branku: 43:24 (13:7, 14:9, 16:8)

Vyloučení: 5:6, přesilovky: 6:5, využití 1:1

Nehráli jsme vůbec špatně, ale většímu tlaku na soupeře v jeho obranném pásmu, bránilo velké množství našich zbytečných útočných faulů. Do dalšího utkání zbývaly dvě hodiny a tak jsme museli své hráče nabudit k větší střelecké aktivitě a méně faulování. Každé oslabení nás stojí velké množství sil a výsledek pro nás přívětivý byl po 36 minutách hry hlavně díky výkonům brankáře Chmelíka.

Sobota 14. 9. 2013 Opava 14:30 seč startuje druhé vzájemné měření sil dnešních soupeřů. Plni optimismu po zisku tří bodů v prvním utkání jsme byli odhodláni urvat i následující tři body v náš prospěch. Oba týmy přistupovali obezřetně ke hře a tak se na výsledkové tabuli dlouho skvěly dvě nuly. Soupeř, který se poučil z chybiček, které nadělal v prvním zápase, snažil se pokrývat co nejvíce naší pětku, ve které nastupoval dnešní dvoubrankový střelec Jakub Král. Na štěstí pro nás se do role exekutora pasoval obr v naší sestavě Olda Jelínek a v čase 10:47 jsme se jeho zásluhou ujali vedení 1:0. Po první třetině jsme tak vedli a byli jsme i vzhledem k výsledku prvního utkání takříkajíc na hrušce. Mysleli jsme si, že se nám nemůže nic stát, vždyť střelecky jsme se již soupeři vyrovnali. Avšak opět nesmyslné a hloupé útočné fauly, nás vystavovaly oslabením, která naše řady stála nemalé množství sil. Mysleli jsme si, že s „Chmeldou“ v brance se nám přece nemůže nic stát. Avšak i sebelepší brankář, pokud před sebou nemá kompaktně fungující obranu, není s výsledkem utkání sám schopen nic udělat. Druhá třetina byla z naší strany katastrofální a soupeř ji vyhrál v poměru 2:0, čímž se ujal vedení v utkání 2:1. Do poslední části hry jsme se snažili své svěřence motivovat k daleko lepším výkonům, tak aby i další tři body o které se dnes hrálo odjely do Svítkova. Na obou stranách docházelo k faulům a tak se nám naskytla přesilová hra 4 na 3 a následně 5 na 3. Využití této výhody se však nedostavilo. A tak jsme i nadále prohrávali o jednu branku. Tým se s tímto výsledkem na štěstí odmítal smířit a necelých pět minut před koncem utkání se po přihrávkách Pavla Michala a Jakuba Krále zasloužil o srovnání skóre opět Jelínek. Do konce třetí periody se již skóre neměnilo a tak došlo na samostatná střílení. Kapitán Pitthard získal v losování pro naše barvy výhodu dojíždění. Celá střídačka byla na nohou a všichni se drželi kolem ramen. První nájezd Chmelík kryl, super!!!! Avšak zkušený Svatuška hrající již v dresu Stars za mužskou kategorii 1.NHbL přestřelil. Chmelík opět kryl. Výhoda byla na naší straně neb kuličku si na středovém kruhu připravoval velezkušený exekutor samostatných střílení Ondřej Modrý. Střídačka opět ramena a Modrý i přes nelehký terén svou neskutečně napilovanou Forsbergovou kličkou naklonil vedení na stranu Stars. Opavského hráče čekal nelehký úkol. Věděl, že pokud nepromění, tak jeho tým prohraje. Tento borec však bravurně provedeným nájezdem překonal našeho gólmana a srovnal stav na 1:1. Kapitán týmu Martin Pitthard věděl, že si může dovolit neproměnit. Avšak tento luxus si „Píďa“ ani v nejmenším nechtěl dovolit. Střídačka opět u mantinelu, ruce kolem ramen, „Píďa“ se rozbíhá, naznačuje pohybem ramen kličku do backhandu, brankář reaguje a to je rozhodující moment celého utkání. Pitthard stahuje balón na forrhandovou stranu a nekompromisně zavěšuje do sítě. Vítězství je naše. Na střídačce propuká neskutečná radost.

SHC Opava vs. TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice  2 : 3 po ss

Po třetinách: 0:1, 2.0, 0:1

Střely na branku: 32:28 (9:7, 13:9, 10:12)

Vyloučení: 6:5, přesilovky: 5:6, využití 0:0

Slovo závěrem:  Byli jsme na hrušce, nerespektovali jsme sílu soupeře a trest v podobě ztráty bodu se dostavil. Druhá třetina byla z mého pohledu asi to nejhorší, co jsem v podání našeho týmu zatím viděl. Nedisciplinovanost, nesoustředěnost, faulování prostě jedním slovem hrůza. Naopak to, jak se tým dokáže podporovat v rozhodujících chvílích, při nájezdech si zaslouží velkou pochvalu. Doufejme, že si hráči vezmou z prvních utkání veliké ponaučení a další jejich vystoupení v této soutěži již nebude těmito zbytečnými chybami poznamenáno.

Neděle 15. 9. 2013 Hradec Králové. Mladší dorost Stars, který v prvním utkání s Jihlavou získal tři body, se na hřišti pirátů chce pokusit o další bodový zisk a usazení se na první příčce tabulky východní konference extraligy MD. Soupeř je těžký a disponuje výtečnými hráči (Pazourek, Rejlová). My však máme neskutečně natrénováno a v brance shootoutového Kratochvíla.

Vlétli jsme na soupeře hned od začátku a zatlačili jsme ho do hloubi jeho obranné třetiny, ve druhé minutě toto naše snažení přineslo zasloužené ovoce, když na přihrávku Koprivy reagoval vstřelením branky Běloušek a ujali jsme se tak vedení 1:0. Na střídačce panovala dobrá nálada, všichni se navzájem povzbuzovali a i početná skupina fanoušků fandících našim barvám si toto vedení užívala. Po dalších dvou minutách přetavil náš tlak ve vedení 2:0 Jakub Král. Měli jsme daleko více ze hry. Kontrolovali jsme balóny a po většinou jsme zlobili soupeře v jeho obranném pásmu, o čemž svědčí i poměr střel na branku 17:9 z našeho pohledu. Bohužel se naši borci opět uchlácholeni vedením o dvě branky uchylovali ke hře do prázdné branky. Kdybychom využili zaskočení soupeře a jeho opaření naší výtečnou hrou ke zvýšení skóre, mohlo být po první třetině o výsledku dnešního utkání v podstatě rozhodnuto. Vedení 2:0 po první periodě proti týmu Ondry Jacury však neznamená nic. Tento trenér je schopen svůj tým nabudit proti jakémukoli výsledku a to jsme moc dobře věděli. Připravovali jsme na to i své svěřence. Zdálo se, že to přináší své ovoce, když se svou dnešní druhou trefou zasloužil o vedení 3:0 Jakub Král. Avšak opak byl pravdou. Naše „hvězdy“ se opět cítily nesmrtelnými a svou lajdáckostí, faulováním a nedobrým přístupem ke zbytku utkání zapříčinily to, že se soupeři podařilo výsledek korigovat. Nabídli jsme pirátům přesilovou hru, kterou oni dokázali využít. Stav 3:1 v náš prospěch se po dvou třetinách zdál jako bezproblémový. Bylo celkem jednoduché si toto vedení již pohlídat. Bohužel hra našeho celku se opět změnila k nepoznání. Nabídli jsme pirátům přesilovky, které oni byli schopni využít. Velmi nehezky se zachoval brankář Kratochvíl, který když od domácího Pazourka dostal gól, od červené čáry málem vzteky přerazil svou hůl o konstrukci branky, za čež si po právu zasloužil trest. Toto oslabení jsme ještě přežili, ale následující oslabení nám již bylo osudným a soupeř korigoval na 3:2. Opět jsme se snažili své borce nabudit. Celkem dobře se to dařilo. Ale opět zbytečná vyloučení stála náš tým velké množství sil do závěrečných soubojů. Přes všechny tyto chyby jsme byli schopni držet stav utkání příznivě o jednu branku v náš prospěch.  Pouhých sedm vteřin do konce utkání zbývalo, když Ondřej Běloušek podcenil svou hru buly v útočné třetině a následný protiútok vyřešil Kratochvíl hozením hole pod nohy útočícího hráče. Logicky následoval nájezd. Toho se za domácí zhostil bravurně Pazourek a srovnal pouhé tři vteřiny před koncem na 3:3. Do konce utkání se již stav neměnil a tak následovaly samostatné nájezdy. Jako první se postavil na středový bod pro vhazování Ondřej Běloušek, který tak chtěl napravit své zaváhání z předchozích chvil. Bělda proměnil, ale soupeř v zápětí srovnal. Druhým exekutorem byl Jakub Král, opět proměnil. Stačilo, aby Kráťa chytil a bod navíc byl náš. Proti němu však stál opět Pazourek a ten byl znovu neomylný 2:2. Jako třetí šel Ondra Modrý. Škoda, že se nepokusil zakončit svou specialitou. Vzhledem k tomu, že ji od něho v HK všichni včetně golmana znají, nevěřím, že by si jen na chviličku mohli myslet, že ji udělá a to mohla být jeho výhoda. Modrý zvolil jiné zakončení a nedal. Kratochvíl nájezd soupeřů také kryl a tak byl po třech sériích nerozhodný stav 2:2. Pořadí exekutorů se tak otočilo a jelo se na náhlou smrt. Pazourek tentokrát na Kratochvíla nevyzrál a následný parádní nájezd Bělouška rozhodl o tom, že jsme přeci jen z Hradce odvezli o bod více, než získal soupeř.

HBC Hradec Králové 1988 vs. TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice  3 : 4 po ss

Po třetinách: 0:2,1:1,2:0

Střely na branku: 44:39 (9:17, 18:10, 17:12)

Vyloučení: 3:8, přesilovky: 8:2, využití 3:0

Slovo závěrem: První třetina tohoto utkání byla v našem podání velikou parádou. Zatlačili jsme soupeře do hloubky obranného pásma a ten si s naší hrou nebyl schopen poradit. Hráli jsme opravdu skvěle, všude jsme byli dřív. Škoda, že jsme nebyli schopni pohlídat si vedení 3:0. Doufám, že jsme si z toho vzali ponaučení a již se to nebude opakovat.

Shrnutí: Výsledky našich týmů zatím vypadají dobře, oba týmy hráli o 6 bodů a pět jich byli schopni získat. Zatím nejlepším střelcem branek se jeví Jakub Král, který skóroval 2x za SD a 3x za MD. Ve starším dorostu se dvěma góly zapsali do análů Pitthard a Jelínek a v mladším 2x Běloušek. Naopak bohužel musím konstatovat, že jsme ve čtyřech utkáních hráli celkem 25x v oslabení a to není dobrá vizitka.