Starší žáci na vítězné vlně. Porazili Přelouč i Svitavy

Starší žáci (Dušan Korel) – Na vítěznou vlnu naskočili starší žáci Svítkov Stars. V duelech proti kvalitativně odlišným soupeřům si připsali dvě výhry a úspěšnou sérii natáhli na tři zápasy.

Ve čtvrtek na svátek sv. Václava ve čtvrtém kole ligové soutěže na domácím hřišti porazili Přelouč hladce 9:0.

Vyhráli jsme doma s nulou, takže paráda,“ pronesl svítkovský asistent trenéra Vladimír Šídlo a dodal: „Soupeř nebyl až tak kvalitní. Kluci nebyli pod takovým tlakem a mohli si vyzkoušet, že se dá hrát systémem, který po nich chceme.

Svítkov měl hru plně pod kontrolou. Byl aktivnější, oproti předchozím utkáním přidal více kombinací a neustále se tlačil do útočného pásma soupeře. A podobně jako o týden dříve v České Třebové byl i proti Jestřábům plodný v koncovce. Úrodný byl zejména úsek mezi 18. – 21. minutou, kdy domácí v rozmezí 107 vteřin skórovali hned čtyřikrát. Gólový účet se nakonec zastavil na číslovce devět, když hattrick zaznamenal Jáchym Jánský a své premiérové trefy mezi staršími žáky oslavili Neliba a Ločárek. Svítkov svému soupeři nedovolil prakticky nic. Komplikací nebylo ani dvouminutové dvojnásobné oslabení ve druhé třetině, v němž Svítkov nejen nepustil hosty do šance, ale prakticky jim ani „nepůjčil“ míček.

Utkání pro nás bylo dobré v tom, že si kluci mohli vyzkoušet, co po nich chceme. Začali si víc přihrávat a viděli, že se dá lehce dostat na druhou stranu a jít do útoku. Chceme po nich, aby hráli kombinační hokejbal a netahali míček sami. Pomalu se to lepší. Určitě ale na ně budeme dál tlačit, aby si přihrávali ještě víc,“ řekl asistent trenéra Vladimír Šídlo.

HBC Svítkov Stars Pardubice – HC Jestřábi Přelouč 9 : 0 (2:0, 6:0, 1:0)

Branky a nahrávky Svítkova: 7. Neliba, 14. Solař (Kerner), 19. Jách. Jánský (Kerner), 20. Ločárek, 20. M. Hospr, 21. Jách. Jánský (Kerner), 28. Solař (Jách. Jánský), 30. Jách. Jánský (M. Hospr), 32. Svoboda (Ločárek).

Sestava Svítkova: Reimann – Solař, Svoboda, Jách. Jánský, Gusty, Ločárek – M. Hospr, Topič, Korel, Kašpar, Kerner, Malý, T. Hospr, Hoza, Novák, Neliba

Statistiky utkání

O dva dny později v pátém kole ligové soutěže čekala na svítkovské starší žáky náročnější prověrka. Na „letišti“ ve Svitavách se však s ní vypořádali na výbornou a odvezli si vítězství 4:3.

První dvě třetiny jsme hráli opravdu dobře. Souhlasil bych, že to byl zatím náš nejlepší výkon v sezoně,“ řekl svítkovský trenér Filip Uhlíř a dodal: „Bylo to dané i hřištěm, které je ohromné. Ve Svitavách se musí hrát týmově. Kluci nevodili míček, střídali včas, snažili se hrát tak, jak jsme si řekli.“

Jak už se stalo tradicí v letošní sezoně, Svítkov opět svého soupeře přestřílel. V první třetině však narážel na pozorného svitavského gólmana nebo na brankovou konstrukci. Domácí Sršni hrozili z ojedinělých brejků, ovšem míček za svá záda nepustil ani svítkovský brankář Štarman. Gólový účet otevřel až na začátku druhé třetiny při dvojnásobné přesilovce důrazný Jáchym Jánský, který se prosadil ve skrumáži po střele svého bratra Jonáše. Ten po individuální akci o pět minut později zvýšil na 0:2. Střelecky se však prosadili i domácí, když využili přečíslení dva na jednoho.

Inkasovaná branka však Svítkov nesrazila. Dál pokračoval v aktivitě a v kombinačních akcích. Ve třetí třetině Jonáš Jánský v přesilovce a po něm Svoboda zajistili hostům třígólový náskok. Jako by je však ukolébal a záhy přišel trest. Už za 24 vteřin skórovala domácí Zavoralová a po další minutě stejná hráčka snížila na rozdíl jediného gólu. Svitavy vycítily svou šanci a zvýšily obrátky. Svítkov si však už zaslouženou výhru vzít nenechal.

Dáme gól na 4:1 a přestaneme hrát. Kluci zbytečně prodlužovali střídaní, každý si chtěl zahrát a dát si gól. Najednou jsme inkasovali. Pak je těžké se vrátit do zápasu. Soupeř začal být nebezpečný a vše, co letělo na branku, zavánělo gólem. Nám chyběl pohyb bez míčku. Každý spoléhal na toho druhého, že něco udělá,“ řekl trenér Filip Uhlíř a vyzdvihl výkon gólmana Štarmana: „Za dvě třetiny na něho šlo pár střel. Většinou to bylo z brejku, kdy si soupeř dal kolmou přihrávku mezi naše obránce a chodil sám na branku. Jirka si s tím musel poradit. A ve třetí třetině chytil minimálně dva tutové góly. Ukázal svoji kvalitu, proto chodí chytat za dorost.

Další utkání čeká na starší žáky v sobotu 7. října. Na domácím hřišti ve Svítkově budou od 9.30 hodin hrát proti modrému celku HBC Pardubice, který dosud neztratil ani bod a je v čele tabulky před naším týmem.

TJ Sršni Svitavy – HBC Svítkov Stars Pardubice 3 : 4 (0:0, 1:2, 2:2)

Branky a nahrávky Svítkova: 16. Jách. Jánský (Jon. Jánský), 21. Jon. Jánský, 31. Jon. Jánský, 38. Svoboda

Sestava Svítkova: Štarman – Svoboda, Jon. Jánský, Solař, Gusty, Ločárek – Korel, Topič, M. Hospr, Kerner, Jách. Jánský, Malý, Kašpar, T. Hospr, Novák.