SAMOSTATNÉ NÁJEZDY ZRADILY V NEPRAVOU CHVÍLI

Vlašim archiv 15. 5. 2006  – I. Česká národní hokejbalová liga dospěla do vyřazovacích bojů. V sobotu měla na programu úvodní čtvrtfinálové zápasy, ve kterých se poprvé v historii představili i svítkovští hokejbalisté. Soupeřem jim byl vítěz základní části a loňský semifinalista Niosport Vlašim, který letos získal jednou tolik bodů a před třemi týdny „hvězdy“ doma smetl rozdílem třídy 9:2. První vzájemný čtvrtfinálový duel nakonec trval bezmála tři hodiny a favorit si první bod připsal až po samostatných nájezdech.

NIOSPORT VLAŠIM - SVÍTKOV STARS

3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, nájezdy 2:1)

Stav série: 1-0

Branky a asistence: 22. J. Šindelář (Máčala), 41. Mikoláš (V. Čičatka, Horák), rozhodující nájezd Dušek – 40. Straka (Kazda, Filip), 45. Koch

Nájezdy za Svítkov: proměnil Weber, neproměnili Waber, Jílek, Koch, Vlasák

Rozhodčí: Koskuba a Barna (oba Most)

Vyloučení 10:10 (navíc Slavík, Dušek, J. Šindelář, Máčala a V. Čičatka /všichni V/ 10 min OT)!! využití 1:1

Střely na branku 24:16 (4:1, 9:3, 6:8 – 5:4) diváků 150

Sestava Svítkova: Matrka – Jílek, Koch, M. Nekola, Filip, Vlasák – Waber, Weber, Straka, Mifek, Holeček, Šejba, Kopecký, Ryčl, Kazda

Od úvodního vhazování byla k vidění pravá hokejbalová bitva o každý centimetr hřiště. Přes zahuštěné střední pásmo se jen ztěží hledala cestička do pásma útočného, což dokumentuje i poměr střel úvodního dějství. Ty však byly dosaženy hlavně z přesilovek. Své si vytrpěl nejproduktivnější svítkovský hráč Waber, který po jednom likvidačním „stromu“ chvíli o sobě nevěděl. Jinak při hře v plném počtu se přes zabezpečenou obranu jen těžko procházelo a tak nebylo divu, že první třetina skončila bez branek.

V prostřední části hry přeci jen domácí začali tlakem a vytvořili si několik slibných šancí, s kterými si ale Matrka v brance poradil. Skóre se tak měnilo až v polovině zápasu. Předcházel tomu dvojnásobný faul útočníka Mifka. Máčala totiž přesně po minutě prvního trestu nahodil před Matrku míček, kde si do brankoviště naběhl J. Šindelář a ze vzduchu ho sklepl do branky – 1:0. Domácí favorit se uklidnil a v dalších minutách neustále okupoval obranné pásmo hostů. Svítkov jejich ataky ukončoval pouze nedovoleným bráněním a tak se Niosportu třikrát v řadě naskytla příležitost v početní převaze. Jenže motivované „hvězdy“, hlavně zásluhou Matrky další změnu ve skóre nepovolily.

Hned na začátku III. třetiny museli hosté čelit dalšímu vyloučení. Po jeho ubránění začali domácí hráči, ale i diváci s přibývajícími minutami nervóznět a trestná lavice se začala plnit i na druhé straně. Dvěma přesilovkami ještě Svítkov pohrdl, ale při vyloučení Šperla servíroval Kazda na kruhy nestárnoucímu Strakovi, který po zemi „na dřevěnou nohu“ pět minut před koncem vyrovnal – 1:1. Radost ale trvala pouhou minutu, to když po oddychovém čase Východočeši opět nezvládli vhazování v obranném pásmu a Mikoláš měl mezi kruhy dost času zamířit – 2:1. Drama pokračovalo, svítkovští hokejbalisté se rozhodně nevzdávali a vše podřídili taktice vabank. Jak se nakonec ukázalo, bylo to šťastné řešení. Tak jak šel Svítkov štěstí naproti, tak se k němu postavilo čelem. 54 vteřin před koncem řádné hrací doby po závaru kolem vlašimské branky nahodil Koch z mínusového úhlu za brankou míček před ní a ten se záhadným způsobem dostal za záda nešťastného prvoligového hokejového gólmana Filipa Šindeláře – 2:2. To už domácí první lajna nezkousla a tři hráči vyfasovali od dobře pískajících rozhodčích osobní tresty. Navíc ještě V. Čičatka fauloval, ale hosté početní převahu do závěrečné sirény nevyužili a přesně se sirénou přišel další faul Plaštiaka!

Prodloužení tak začalo svítkovskou téměř 100 vteřinovou přesilovkou pět na tři!! Jenže hosté s ní naložili prachbídně. Rozhodnout mohl v polovině nastavené desetiminutovky Weber, to by však musel z levého kruhu trefit branku. Naopak druhá půlka prodloužení patřila domácím, kteří si vytvořili ohromnou šanci dvě minuty před koncem, ale naložili s ní stejně jako svítkovský mladíček. Zápas tedy nakonec dospěl do samostatných nájezdů.

Ty zahájil Waber, který si krásně položil brankáře, ovšem míček mu nešťastně sklouzl po hokejce a svítkovský kanonýr branku ani netrefil – 0:0. Na druhé straně Matrka vystál vlašimského hráče. Ve druhé sérii předvedl svůj precizní blafák Weber, ale stejně tak se vedlo i J. Šindelářovi – 1:1. Ve třetí sérii exekutoři úspěšní nebyli (za Svítkov Jílek, který nepropasíroval míček mezi betóny) – 1:1. Čtvrtou sérii rozjel Koch, ovšem jeho typická klička ho v poslední chvíli zradila a svůj nájezd ani nezakončil. Za domácí tým se na středový kruh postavil Dušek, bohužel na jeho rychlou kličku Matrka nestačil – 2:1. V poslední sérii tak musel Vlasák dát, ovšem svého úspěšného reprezentačního jmenovce ani zdaleka nenapodobil a tak na vlašimském hřišti propukla po třech hodinách obrovská radost. Svítkov tak v nepravou chvíli zradily jejich oblíbené nájezdy. Za dobu jejich existence je v lize jel čtyřikrát a pokaždé je proměnil ve svůj prospěch.

Jiří Bitnar – trenér Svítkova: “ Od úvodního vhazování to byl velice vyrovnaný zápas. Podle mě si soupeř myslel že, po posledním zápase hraném u nich, přijedeme odevzdaní a smíření s porážkou. Celý tým plnil přesně taktiku a ta slavila úspěch. Zápas jsme dovedli asi k údivu všech přítomných až do samostatných nájezdů, kde nás štěstí bohužel opustilo. Potvrdilo se i to, že Vlašim je agresivní až zákeřný soupeř. Přivezli jsme sice tři vážnější zranění, ale hlavně sebevědomí a taktiku na další zápasy“.