Poslední extraligové kolo mladšího dorostu přineslo důležité tři body

Mladší dorost (Martin Bláha) - V sobotu 23. 3. ve 14.00 odehráli naši mladší dorostenci svůj poslední extraligový zápas letošní sezóny.

V mrazivém popoledni se střetli na hřišti u Bylanky dva rivalové z regionu východ. Svítkov Stars a Testa OEZ Letohrad. Hosté již před tímto utkáním věděli, že ani vítězství jim nepřinese posun v konečném účtování extraligy MD. Naopak my jsme ještě měli hodně o co hrát. Měli jsme jistotu, že vítězství za tři body nás posune o příčku výše před Hostivař a v konečném účtování by nám tak mohla patřit desátá příčka. Dva body by byly málo, jelikož Hostivař má na svém kontě lepší skóre. Byli jsme odhodláni udělat pro tento posun maximum a na střídačce bylo opravdu plno. To jsme za celý rok nezažili, ale k poslednímu utkání jsme měli k dispozici prakticky kompletní sestavu čítající 19 hráčů do pole a dva gólmany. Díky tomu jsme si mohli dovolit uvolnit jednu z našich „hvězd“ Vojtu Novotného, který je věkově ještě mladší žák, ale svými výkony si řekl o stabilní místo v sestavě dorostu, aby mohl odejet s MŽ na horkou půdu Poličky, kde pomohl svým kamarádům k senzačnímu zisku tří bodů. Oproti naší nabité sestavě disponovali Letohradští pouze jedním brankářem a osmi muži do pole. Vzhledem k této skutečnosti jsme našim borcům ordinovali, aby hráli rychle bez zbytečného zdržování, co nejrychleji nastupovali na buly a snažili se tak soupeře fyzicky vyčerpat. Dokázali jsme si vytvořit na soupeře tlak a usazovali jsme se v jeho obranném pásmu. To nám však nebylo moc platné. Sami jsme se zaháněli do rohů a velmi dobře pozičně bránící soupeř nás nepouštěl k nebezpečným zakončením. Pokud už došlo k nějaké nebezpečnější střele, bravurně ji zlikvidoval pozorný Maleček. Opakovali jsme hráčům, aby přestali bláznit, dali hře nějaký tvar a řád a dobrým pohybem a využitím rotací dokázali rozhodit obranu soupeře a vstřelit konečně nějaký gól. Hosté dlouho odolávali, ale naše chvíle přišla v 10 minutě, po nádherné Klineckého kolmici z hloubi obranného pásma, která přesně našla hůl Pittharda na soupeřově modré čáře se „Píďa“ prosadil a  ukončil tak Malečkovu neprůstřelnost. To však bylo v první třetině vše a do kabin se šlo za stavu 1:0. Jéňa Ptáček, který nepustil žádnou ze tří soupeřových střel, přenechal do zbytku utkání své místo v brance své kolegyni Petře Outratové. Ta se do branky Stars vrátila poprvé po zranění. A že se vyléčila parádně, dokazovala všem přítomným skvělými zákroky. Hra se z naší strany bohužel nezměnila a nadále jsme obsazovali rohy soupeřova pásma, odkud jsme opravdu nemohli být nijak nebezpeční. Čas od času se někdo z našich sice dostal tváří v tvář Malečkovi, ale ten všechny tyto pokusy opět bravurně zlikvidoval. Letohradští zvýšili svou aktivitu a dostávali se častěji před naši bránu. Měli i nemálo příležitostí k vyrovnání. To však nedovolila kráska ve Svítkovské svatyni Petra Outratová a všechny jejich pokusy zlikvidovala. V 7. minutě prostřední části hry se po přihrávkách Páji Michala a Ondřeje Bělouška prosadil Svítkovský „Krasomil“ Jířa Doležal. To však bylo opět vše a po 30 minutách svítilo na výsledkové tabuli hubené vedení 2:0. Říkali jsme svým svěřencům, ať se konečně proberou a začnou hrát naší hru. Vedení dva nula, proti soupeři jakým je Letohrad nemusí ještě zdaleka znamenat vítězství. Pokud chceme poskočit na desátou příčku, musíme o to ve třetí periodě opravdu pořádně zabojovat. Konečně se tak stalo. Začali jsme hrát rychleji a využívat nacvičených rotací k uvolňování se z rohů. Zrychlení naší hry začalo konečně činit osmi statečným v Letohradských dresech potíže a nám se tak podařilo v 34. minutě utkání vstřelit během 11 vteřin dvě branky, když se trefil Kristián Liška a po něm Pája Michal a pojistit si vedení na 4:0. To však Letohradské nezlomilo a po 70 vteřinách se jim podařilo překonat naší gólmanku, které v té chvíli vůbec nepomohli její obránci. Střelu a následnou dorážku, ještě kryla, ale na druhou dorážku již nedosáhla. Letohradské tento gól opět nakopl k vyšší aktivitě a hrálo se nahoru, dolů. Na konci 41 minuty nám soupeř nabídl přesilovou hru, kterou jsme využili, když se po přihrávce Bělouška dnes podruhé trefil náš „Krasomil“ Jířa Doležal 5:1. Letohradští se ani teď nevzdávali a snažili se nadále o výsledek utkání bojovat. Petra v naší brance a stejně tak i celý tým byl však zásadně proti. V čase 42:13 vstřelil svou druhou branku v utkání a symbolicky tak zakončil gólový účet dnešního utkání i celé sezóny Stars nejlepší střelec týmu Martin „Píďa“ Pitthard. Soupeř se ještě pokusil korigovat skóre v power play, párkrát ještě zahrozil, ale na konec jsme již vedení ubránili. I my jsme měli ještě dva pokusy na vstřelení branky, ovšem neúspěšné. Konečné skóre tak po 45 minutách vyznělo 6:1 v náš prospěch a desátá příčka byla naše. S letošní sezónou jsme se tak rozloučili vítězně a mohli jsme si naposled v sezóně a v téhle sestavě užít pokřiky na středovém kruhu.

Slovo závěrem: Vzhledem k početnosti naší sestavy, jsme měli soupeře uběhat hned v první třetině a potom již jen navyšovat skóre. Vlastní nedisciplinovaností a nerespektováním pokynů trenérů jsme si opět hru dramatizovali. Soupeř dlouho odolával a to, že měl do hry pouhých osm hráčů, jeho kvalitu nijak nesnižovalo, spíše naopak. Bylo vidět, že Letohradští hrají, jako opravdový tým a žádné utkání za žádného stavu pro ně není předem ztraceno. Bylo to velmi hezké utkání bez zbytečných faulů, plné krásných osobních soubojů. Kdyby měl Letohrad k dispozici více hráčů, měli bychom se ziskem bodů jistě hodně starostí.¨

TJ Paramo Svítkov Stars Pardubice vs. SK OEZ Testa Letohrad  6:1 (1:0, 1:0, 4:1)

Střely na branku: 33:14 (11:3, 12:7, 10:4)

Vyloučení: 1:3, přesilovky: 3:1, využití: 1:0, v oslabení 0:0