Dorost obsadil na finálovém turnaji Extraligy nepopulární čtvrté místo

Dorost (Martin Hlavsa) - Na mistrovství České republiky konané 17. a 18. června ve Svitavách jsme se kvalifikovali jako suverénní vítěz divize Východ, kdy jsme v základní části ztratili pouze dva body za prohru v Porubě.

Přípravu na MČR jsme vzhledem k okolnostem měli dlouhou, kdy jsme již více jak měsíc se soustředili pouze na vrchol dorostenecké soutěže. Týden před MČR jsme vyrazili i do svitavské haly si vyzkoušet místní podmínky a rozměry hřiště a v týdnu potrénovali i v malé hale pardubického zimního stadionu. Ve skupině jsme narazili na Plzeň a Ústí nad Labem. Věděli jsme, že nás čeká těžká práce.

HBC Svítkov Stars Pardubice – HBC Plzeň 2 : 1

Branky: Drahoš, Bartok

Střely: 18 : 19

Další statistiky zápasu

Fotogalerie Petr Král

Komentář: Zápas s Plzní byl od začátku vyrovnaný. Důležitým momentem bylo chycené trestní střílení od Kuby Smolíka, který udržel bezbrankový stav. Po dvě třetiny se hrál vyrovnaný hokejbal ve velkém tempu s velkým nasazení. Byla to doslova bitva o každý kousek hřiště. Nám se podařilo na začátku třetí třetiny jít do vedení zásluhou Matěje Drahoše, který z dálky prostřelil brankáře. O chvíli později přidal po buly branku Marek Bartok a v zápasu se nám dobře dýchalo. Soupeř však taky po buly využil situaci a snížil na 1:2. Závěr zápasu ovlivnila vyloučení a my se museli bránit přesilovce 5:3. Trojice Koudela, Pavlíček, Martínek však ukázala, že v oslabení patří k nejlepším v republice. Skvělý Kuba Smolík pochytal vše co bylo třeba a my jsme tak slavili důležité první vítězství.

HBC Svítkov Stars Pardubice – Elba DDM Ústí nad Labem 1 : 0

Branky: Choutka

Komentář: Do druhého zápasu jsme šli s vědomím, že již máme jasné semifinále. Věděli jsme, že se nebude hrát nějak náročný hokejbal a i soupeř rozložil síly stejně jako my na všechny svoje lajny. Samozřejmě, kalkulovalo se. Nikdo nechtěl na Kladno. My jsme však do zápasu kluky namotivovali a chtěli vyhrát. Od začátku první třetiny jsme udávali tempo hry a kluci se hrou bavili. Zásluhou Lukáše Choutky jsme šli do vedení 1:0, když skvělou práci odvedla druhá lajna. Ve druhé třetině přišlo asi nejslabší část naší hry na turnaji, kdy jsme odstoupili od systému a nehráli hezký hokejbal. Po druhé třetině však byl v kabině vítr a do třetí jsme se vrátili opět ve velkém stylu. Skvělý David Šprync udržel nulu a obrana pracovala na výbornou. 1:0 – fotbalová výhra a Uhla v laufu! A tak jsme se stejně jako v minulé sezóně potkali ve čtvrtfinále s Kladnem.

SF: HBC Svítkov Stars Pardubice – HBC Kladno 3 : 4 SS

Branky: Kubínová, 2x Korec L.

Střely 31 : 28

Sestava: Šprync, Smolík – Bartok, Besperát, Flamík, Krejčí, Martínek, Bárta, Choutka, Drahoš, Kaninský, Korec, Koudela, Lacko, Milichovský, Pavlíček, Synek, Kubínová, Pospíšil

Komentář: Velký zápas. Do utkání jsme vstoupili na dvě obrany a tři útoky. Vstup do zápasu se nám vůbec nevydařil a hned v první minutě jsme udělali chybu při založení útoku, kdy nás přečetl, kdo jiný než skvělý Marek Daníček. Tlak Kladna znamenal další faul na konci první minuty a bylo to 0:2, kdy přesilovkové komando v reprezentačním složení U18 se nemýlilo a Jirka Rod proměnil skvělou souhru. Sprcha, šok. Bojovali jsme však dál a hru vyrovnali. Nutně jsme potřebovali gól do šatny, abychom se dostali zpět do hry. To se nám podařilo a vyhrané bule zásluhou Lukáše Korce proměnila Lucie Kubínová! Od té doby se začal zápas naklánět na naši stranu. Do druhé třetiny jdeme s velkým elánem. Máme dostatek šancí a i soupeř umí zahrozit. V přesilovce skvělou ranou do šibenici promění Lukáš Korec. Bušíme, jsme v tlaku. Spálíme dost šancí. Třetí třetina je boj. Nám se však podaří v 35. minutě využít další přesilovku, kdy se opět trefí playmaker Lukáš Korec. Hrajeme neuvěřitelný zápas, skvěle si hlídáme hlavní hvězdu Marka Daníčka a Kladno začíná být bezradné. Bohužel dvě minuty před koncem uděláme osudovou chybu za brankou a po špatně rozebrané situaci, kdy jsme byli v pásmu čtyři na tři kladenské hráče dostáváme v čase 42:36 vyrovnávací branku. Velký zápas však pokračuje dál a my stále bojujeme a sníme o postup do finále. Úžasný zápas rozhodnou až samostatné nájezdy, kdy soupeř ukáže kvalitu v zakončení a překoná hned dvakrát skvělého Davida Šprynce, zatímco my se neprosadíme ani jednou.

HBC Svítkov Stars Pardubice – SK Kelti 2008 0 : 8

Sestava: Smolík, Šprync – Bartok, Besperát, Flamík, Krejčí, Martínek, Bárta, Choutka, Drahoš, Kaninský, Korec, Koudela, Lacko, Milichovský, Pavlíček, Synek, Kubínová, Pospíšil

Komentář: Do zápasu o třetí místo jdeme psychicky a fyzicky vyčerpaní. Mezi zápasy jsme měli pouze jeden zápas a s kombinací s obědem jsme se nedokázali na zápas dobře připravit. Byli jsme již na dně sil a kluci pod tlakem vyčerpání hromadili chyby. Za stavu 3:0 bylo hotovo a již jsme se sesypali. Přesto jsme se snažili dohrát zápas s hlavou nahoře a hodit to po skvělé sezóně za hlavu.

Hodnocení sezóny:

Tým udělal v sezóně ohromný kus práce. Vlastně tenhle tým makal čtyři roky pro tento turnaj. Po zásluze jsme všechny přehrávali v sezóně a nedopouštěli se chyb a zaváhání. Jediné přišlo pouze v Ostravě, ale to k tomu patří. Od začátku jsme šli za jasným cílem, získat medaili na finálovém turnaji. Filip Uhlíř skvěle připravil tým po fyzické stránce a já se snažil pracovat na herním systému a přesilovkách. Myslím, že jsme společně zvolili správnou taktiku a skvělý herní styl, který nám otevřel oči do budoucnosti. Musím před všemi smeknout. Všichni soupeři na MČR byli ohromně těžcí a nikde si nešlo odpočinout. Měli jsme jeden z nejmladších týmů, bez reprezentantů U18. Ačkoliv se nám nepodařila získat medaile, tak jsme se dokázali dotknout našich limitů a odehráli opravdu úžasné Mistrovství republiky. Troufám si říct, že kdybychom byli v plné síle a nepřišli zranění na konci sezóny (kapitán Král, Uhlíř, Pospíšil) tak jsme do finále prošli. V semifinále rozhodli maličkosti a sportovní štěstí. Troufám si říct, že tenhle zápas byl předčasné finále. Je to zkušenost, i když bolavá, ale všichni víme, že se poučíme a půjdeme dál. Chtěl bych poděkovat Filipovi, Gabče, Korbičovi, Vláďovi za skvělou sezónu a byl jsem hrdý, že jsem byl součástí této party. Většinu týmu z ročníku 2007 zůstává a víme, že příští rok pojedeme jako největší favorit na zisk titulu. Připravíme se a doufám, že pod dvou bramborách dojdeme výš. Myslím, že pokud bude tato parta pracovat dál, tak ročník 2006 a 2007 ještě jeden společný úspěch si užije. Ačkoliv bez medaile, tak s hrdostí budu na Svitavy vzpomínat s pocitem, že jsme hráli jeden z nejhezčích hokejbalů, které jsme kdy na mistrovství ČR hráli. Udělali jsme maximum a jsem na nás týme hrdý !