Derby mladšího dorostu s Autoskláři

Mladší dorost (Martin Bláha) - Poslední letošní strhující info z pera Martina Bláhy o utkání mladšího dorostu Vám přinášíme právě teď.

První prosincový den se hrála poslední utkání letošní podzimní části kvalifikace o extraligu mladšího dorostu. Dorost Stars vyzval na svém hřišti k souboji o tři body soupeře z druhého břehu Labe, HBC Autosklo H.A.K Pardubice. Oba ze soupeřů již věděli, že do jarní extraligy nepostoupí. To však na náboji DERBY nebylo ani trochu znát. V prvním vzájemném utkání sehraném na půdě Autosklářů jsme sice měli 90% držení balónku na svých holích, ale skóroval zde pouze soupeř a zvítězil tak zaslouženě 2:0. Tentokráte jsme chtěli být my tím, kdo bude mít po utkání ruce nad hlavou a tři body do tabulky. Podřídili jsme tomu týdenní herní i psychologickou přípravu. Řekli jsme svým svěřencům, že je nutné napadat soupeře po celém hřišti. Napadat i hráče bez balónku a na všechny vyvíjet neustálý tlak.

Utkání bylo zahájeno, oba týmy makaly hned od začátku na 130%. Hráči plnili pokyny trenérů a snažili se vstřelit branku. Hra byla vyrovnaná, po střelecké stránce měli Autoskláři mírně navrch. Ale náš prapor držel vysoko svými zákroky Lukáš Novotný. Před koncem první periody se odebral na trestnou lavici Kopriva a čekaly nás nelehké dvě minuty. Naše bránící čtyřka však hrála oslabení velmi dobře. Dokázala dobře pozičně pokrývat soupeřovu hru, a když již došlo k nějaké střele, poradil si s ní Lukáš Novotný. Do konce oslabení zbývalo asi 30 vteřin, když balónek získal Kubík Král. Pokyny střídačky zněly jasně, hrát co nejvíce na čas a vyčkat na přechod do útoku návratu provinivšího se Koprivy. Král rozjel kolotoč kliček v útočném pásmu, na které soupeř jen ztěžka reagoval a tak se našemu Kubíkovi podařilo dostat do zakončení. Toto zakončení provedl tak bravurně, že skončilo gólem ve vlastním oslabení 1:0.

Další průběh utkání byl velice podobný první třetině. Alfa měla mírně střelecky navrch, ale Novotný byl pozorný a spolehlivý. Stejně tak i Doležal v brance Autoskla a tak se ani jednomu ze soupeřů dlouhou dobu nepodařilo se skórem provést jakoukoli změnu. Koprivovy nevycházely konce třetin a chodil si odpočinout na trestnou lavici. Toto oslabení jsme opět sehráli velmi dobře. Bohužel však neskončilo gólem v soupeřově síti, jako to první. Prostřední část hry skončila bez branky. Vedli jsme jen o jediný gól a tak nám bylo jasné, že chceme li dnes urvat všechny body pro sebe, budeme muset ještě tvrdě bojovat.

Ve druhé třetině nám několikrát svou rychlost a přehled předvedl Pepa Česák, brali jsme to jako varování a snažili se na tento aspekt své borce v přestávce připravit. Bylo nám jasné, že Autosklo se nevzdá a bude se snažit minimálně vyrovnat. Třetí třetinu jsme začínali v oslabení. Po 19 vteřinách se však soupeř dopustil podražení a pokračovalo se 4 na 4. Ani to, že bylo v této části hry díky poměru hráčů na hřišti více prostoru, nevedlo k tomu, aby jeden ze soupeřů dokázal skórovat.  V 34. minutě, jsme soupeři dali další možnost přesilové hry, když svůj trestanecký hattrick završil Kopriva. Opět jsme díky dobré obranné hře a vynikajícímu Novotnému přežili a následovala naše přesilová hra. Sehráli jsme ji dobře, ale branku jsme opět nevstřelili,i když se několikrát musel Doležal v brance Alfy velmi vytáhnout. Nabádali jsme své borce, aby se co nejvíce snažili pokrývat všechny hráče soupeře a hlavně už konečně hráli v pěti. To první celkem plnili, ale druhý požadavek ne a ne splnit. Další přesilovku nabídl Autosklářům Král. Do konce základní hrací doby zbývalo pouhých pět minut a soupeř tak cítil velkou šanci s utkáním něco udělat. To jsme na štěstí svou dobrou hrou a bezchybným Novotným v brance nedopustili. Tři minutky nás dělily od senzačního vítězství a zisku plného počtu bodů. Když se však Pepa Česák vybídnut Kendíkem řítil na naši svatyni. Jan „DOLTON“ Doležal, který byl posledním, kdo mu mohl zabránit ve střelbě na branku, se před ním nesmyslně stáhl a Pepa nechytatelnou střelou mezi betony našeho brankáře propálil 1:1. Srovnání stavu nakoplo Alfu k velkému závěrečnému tlaku. My se snažili nedopustit se další chyby a dovést utkání alespoň k nájezdům. Šest vteřin před koncem hrací doby se opět k velkému sólu nadechl Česák. Teď už nezbývalo, než ho faulovat taktickým faulem tak, aby nemohlo být pískáno trestné střílení. Podařilo se, ale bohužel pro nás ze tří hráčů, kteří se mohli faulu dopustit, se ho dopustil ten, který měl jet jeden z následných nájezdů Kubík Král. Pepa Česák byl zastaven a na světelné tabuli svítily tyto údaje čas 45:00 a stav 1:1.

Trenéři předali rozhodčím lístky s čísly exekutorů a kapitáni losovali o výhodu dojíždění. Náš kapitán Aleš Kudláček losování prohrál a tak jsme začínali my. Jako první si balónek postavil Modrý a svým skvěle nacvičeným Forsbergem Doležala překonal. Autoskláři ihned kontrovali a tak po první sérii byl stav nerozhodný 1:1. Druhá série měla zajímavý podtext, když proti sobě postavila strýce Jiřího Doležala v barvách Stars proti jeho synovci Viktoru Doležalovi v barvách Autoskla. Synovec byl na konec tím šťastnějším a stav zůstával vyrovnaný. Další z exekutorů Alfy, proměnil a Autosklo se ujalo vedení 1:2. Na středový bod se stavěl Běloušek, s vědomím, že musí proměnit. Po celou dobu nájezdu naznačoval, ale k překonání Viktora to nestačilo. Alfa tak urvala bod na víc na svou stranu a i z druhého vzájemného měření sil odcházela neporažena.

TJ Paramo Svítkov Stars Pce vs. HBC Autosklo H.A.K Pardubice 1:2 po ss (1:0, 0:0, 0:1, ss 1:2)

Střely na branku 21:26 (7:9, 8:9, 6:9)

Vyloučení 5:2, přesilovky 2:5, využití 0:0, v oslabení 1:0

Slovo závěrem: Hráli jsme velmi dobře, plnili jsme pokyny střídačky, hecovali se, prostě jsme dobře navázali na náš skvělý výkon z Letohradu. Utkání bylo plné krásných osobních soubojů, které byly hrány v duchu fair play. Oba týmy si derby užívali na plno a oba v něm chtěli do posledních sekund zvítězit. Brankáři skvěle ovládali svá brankoviště a strážili své svatyně. Na konec byli šťastnějšími Autoskláři, ale nutno podotknout, že jsme jim byli v tomto utkání velmi zdatným a vyrovnaným soupeřem. Všichni jsme do tohoto utkání dali maximum. Bohužel to však nestačilo na víc, než zisk jednoho bodu, který však rozhodl, že přezimujeme jako nejlepší z nepostupujících týmů do jarní extraligy MD. Za tento výkon bych rád všem našim hráčům poděkoval a popřál jim do zimní pauzy, aby se co nejpoctivěji připravovaly a pozici nejlepšího si udržely i v jarní části soutěže.

Pozn. red.: Brankář Alfy a skutečně synovec našich hráčů Jiřího a Jana Doležalových Viktor býval v době jeho působení v kategorii mladších žáků také svítkovským hráčem, který tenkrát způsobil trenérům nejednu vrásku:-). Z kádru B týmu mladších žáků Alfy se ale vypracoval až na post gólmana extraligového mladšího dorostu. Nezapoměli jsme a přejeme mu mnoho štěstí do další kariéry.